A poll shows that 50% of students play sports. A random sample of 20 students showed that 70% of them play sports. A number generator was used to simulate 20 samples from a population in which 50% of students play sports. The results are shown in the dot plot. What is the chance of getting a sample proportion of 70% or greater?

Respuesta :

Answer:

Pr(≥ 70%) = 2/5 = 0.4

Step-by-step explanation:

This question is incomplete as we can't get an exact answer without the dot plot diagram.

We can tell from the question, we are to determine the probability of having ≥ 70% students that play sports

The dot plot diagram used in solving the question has been attached.

Total number of samples = 20

From the dot plot, 50% of students play sport. That is, 50% have more people playing sport than others.

The chance of getting a sample proportion of 70% or greater= probability of students that like sports ≥ 70%

= (sum of people that like sports ≥ 70%)/(total number of sample)

Pr(≥ 70%) = (4+3+1)/20

Where Pr = probability

Pr(≥ 70%) = 8/20

Pr(≥ 70%) = 2/5 = 0.4

Ver imagen Ike125

Answer:

the real answer is 0.6! just took the test

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS