A program runs alone on a CPU. The CPU clock rate is 3e9 cycles per second, i.e., 3 GHz. It takes the CPU 15e9 clock cycles to complete the program. The CPU clock cycle time is 500e-12 second, i.e., 500 picoseconds. How many seconds is the CPU performance for the task?

Respuesta :

Lanuel

Answer:

7.5sec.

Explanation:

CPU performance in computer, is the total time a central processing unit spends in computing a

given task, excluding time for input/output operations or used in running other application software.

The clock cycle time of a central processing unit (CPU) is the amount of time for one (1) clock period to elapse.

Mathematically, CPU performance is given by the equation;

[tex]CPU performance = clock cycles * CPU clock cycle time[/tex]

Given the following parameters;

CPU clock rate = 3GHz.

CPU clock cycle time = 500picoseconds or 5Exp-12

Clock cycle = 15Exp9

Where, Exp = exponential 10.

To find the CPU performance,

[tex]CPU performance = clock cycles * CPU clock cycle time[/tex]

Substituting the parameters, we have;

CPU performance = (15Exp9 × 5Exp-12)

[tex]CPU performance = (15*10^{9} * 5*10^{-12})[/tex]

CPU performance = 7.5sec.

Hence, the CPU performance for the task is 7.5 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico