Please help I'm clueless! I'll give brainliest!

Answer:
33%
Step-by-step explanation:
The logo can be divided into three...
1. The inner circle (or The White Circle)
2. Blue + White circle
3. The whole circle(The logo)
I will be calculating the area of each circle..
Area of circle = (pi)r²
pi = 22/7
The inner circle
radius = 4cm
Area = 22/7 × 4²
= 50.286 cm² or 50²/7 cm²
Blue + White Circle
radius = 4 + 3 = 7cm
Area = 22/7 × 7²
= 154 cm²
The whole circle
radius = 4 + 3 +3 = 10cm
Area = 22/7 × 10²
= 314.286 cm² or 314²/7 cm²
Area shaded blue =
Area of [(Blue + White circle) - (The white circle)]
= 154 - 50.286 = 103.714 cm² or 103.⁵/7 cm²
Percentage of logo shaded blue =
(Area shaded blue) / (Area of logo) × 100
= 103.714/314.286 × 100
= 32.9999%
= 33%