A store is having a sale on shirts. The sale is buy one shirt, get on 50% off. The original price of one shirt is $22.98. Dante bought several shirts, and the total cost was 103.41. How many shirts did Dante buy?

Respuesta :

Shirt = 22.98

Sale = 50%

Total cost = 103.41

Cost(with no discount) = 103.41 * 2 = 206.82

Then divide it with the original price of the shirt

206.82 / 22.98 = 9

Answer:

Dante bought 8 shirts

Step-by-step explanation:

you will get the answer if you divide 103.41 by 11.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico