Write and solve an equation to answer the question.
5. Mr. Hewitt estimates the cost toward a fresh paint job for the exterior of
his home. He will use 12 gallons of paint priced at $x per gallon. The cost
of paint supplies and miscellaneous expenses are $2,264. The total
estimated cost for the paint job is $2,624. What is the cost of each gallon
of paint?​

Respuesta :

12x+2,264=2,624
Each paint gallon costs $30

The cost of each gallon of paint is $30.

It is given that,

  • Mr. Hewitt uses 12 gallons of paint priced at $[tex]x[/tex] per gallon.
  • The cost of paint supplies miscellaneous expenses are $2,264.
  • Total cost is $2,624.

Explanation:

Total cost is the sum of variable cost and cost of paint supplies and miscellaneous expenses.

The equation for total cost is:

[tex]12x+2264=2624[/tex]

[tex]12x=2624-2264[/tex]

[tex]x=\dfrac{360}{12}[/tex]

[tex]x=30[/tex]

Thus, the cost of each gallon of paint is $30.

Learn more:

https://brainly.com/question/8765451

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico