Respuesta :
The cost of each gallon of paint is $30.
It is given that,
- Mr. Hewitt uses 12 gallons of paint priced at $[tex]x[/tex] per gallon.
- The cost of paint supplies miscellaneous expenses are $2,264.
- Total cost is $2,624.
Explanation:
Total cost is the sum of variable cost and cost of paint supplies and miscellaneous expenses.
The equation for total cost is:
[tex]12x+2264=2624[/tex]
[tex]12x=2624-2264[/tex]
[tex]x=\dfrac{360}{12}[/tex]
[tex]x=30[/tex]
Thus, the cost of each gallon of paint is $30.
Learn more:
https://brainly.com/question/8765451