An engineer wishes to determine the width of a particular electronic component. If she knows that the standard deviation of all components is 2.2 mm, how many of these components should she consider to be 80% sure of know the mean will be within 0.3 mm?

Respuesta :

Answer:

[tex]n=(\frac{0.539(2.2)}{0.3})^2 =15.62 \approx 16[/tex]

So the answer for this case would be n=16 rounded up to the nearest integer

Step-by-step explanation:

For this case we have the following info given:

[tex] \sigma = 2.2 [/tex] represent the population deviation

[tex] Confidence =0.8[/tex]

[tex] ME = 0.3[/tex] represent the margin of error desired

The margin of error for the true mean is given by this formula:

[tex] ME=z_{\alpha/2}\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]    (a)

And on this case we have that ME =0.03 and we are interested in order to find the value of n, if we solve n from equation (a) we got:

[tex]n=(\frac{z_{\alpha/2} \sigma}{ME})^2[/tex]   (b)

The confidence level is 80%, the significance would be [tex] \alpha=0.2[/tex] and [tex]\alpha/2 =0.1[/tex] the critical value for this case is [tex]z_{\alpha/2}=0.539[/tex], replacing into formula (b) we got:

[tex]n=(\frac{0.539(2.2)}{0.3})^2 =15.62 \approx 16[/tex]

So the answer for this case would be n=16 rounded up to the nearest integer

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico