Chase and Oliver go to the movie theater and purchase refreshments for their friends. Chase spends a total of $40.50 on 9 drinks and 4 bags of popcorn. Oliver spends a total of $38.25 on 3 drinks and 5 bags of popcorn.

Respuesta :

Answer:

The price of the drinks is $ 1.5 and the price of the bag of popcorn is $ 6.75

Step-by-step explanation:

We can solve by means of a 2x2 equation system, assuming that the question is the price of each product

We have to:

"x" price of drinks

"and" price of the bag of popcorn

9 * x + 4 * y = 40.5

3 * x + 5 * y = 38.25 => x = (38.25 - 5 * y) / 3

 replacing:

9 * (38.25 - 5 * y) / 3 + 4 * y = 40.5

114.75 - 15 * y + 4 * y = 40.5

-11 * y = 40.5 - 114.75

y = -74.25 / -11

y = 6.75

now for x:

 x = (38.25 - 5 * 6.75) / 3

x = 1.5

So the price of the drinks is $ 1.5 and the price of the bag of popcorn is $ 6.75

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico