Respuesta :

Answer:

1470N

Explanation:

The potential energy is the energy at rest, due to the positioning of the object. Potential energy and kinetic energy both makes up the mechanical energy. Potential energy can be calculated using the formula: P.E = mass (m) × acceleration due to gravity (g) × height (h) i.e. P.E= mgh

In this question involving a sitting block, we have its mass (m) to be 5kg and height (h) to be 30m. The acceleration due to gravity (g) is a constant with value 9.8m/s^2.

Hence, with these three values, we say;

P.E = 5 × 30 × 9.8

P.E = 1470N

Given:

  • Mass,m = 5 kg

  • Hight, h = 30 m

  • Acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s² [ constant ]

To find out:

Find the potential energy of the block?

Formula used:

Potential energy = m × g × h

Solution:

We know that,

Potential energy = m × g × h

☆ putting the values in the above formula

Potential energy = 5 × 10 × 30

= 1500

ACCESS MORE
EDU ACCESS