Answer:
The molality of ammonium chloride in the solution = 1.121 mol/kg
Explanation:
The Molality of a solution is defined as the number of moles of solute divided by the mass of the solvent in kg.
Molality = (Number of moles of solute)/(Mass of solvent in kg)
Using a basis of 1 L
Number of moles = (Concentration in mol/L) × (Volume in L)
Concentration in mol/L = 1.14 M
Volume in L = 1 L
Number of moles of solute = 1.14 × 1 = 1.14 moles
Mass of solvent = (Density of solution) × (Volume of solution)
Density of solution = 1.0168 g/mL = 1.0168 kg/L
Volume of solution = 1 L
Mass of solvent in kg = 1.0168 × 1 = 1.0168 kg
Molality = (Number of moles of solute)/(Mass of solvent in kg)
Molality = (1.14/1.0168) = 1.1211644375 mol/kg = 1.121 mol/kg
Hope this Helps!!!