Respuesta :
70*400=28000
28000/350=80
Therefore 80 minutes is the answer
28000/350=80
Therefore 80 minutes is the answer
Answer:
Time taken = 80 minutes.
Step-by-step explanation:
The time it takes to deflate the air out of a spherical balloon is inversely proportional to the rate at which the air is released.
Let t be the time to deflate the air out of a spherical balloon and r be the rate at which the air is released.
We have
[tex]t\alpha \frac{1}{r}[/tex]
The balloon can be deflated in 70 minutes when the air is released at a rate of 400 cubic centimeters per minute.
[tex]70\alpha \frac{1}{400}[/tex]
We need to find how long will it take to deflate the balloon if the air is released at a rate of 350 cubic centimeters per minute
[tex]t\alpha \frac{1}{350}[/tex]
Dividing both equations
[tex]\frac{t}{70}= \frac{\frac{1}{350}}{\frac{1}{400}}\\\\t=80\texttt{minutes}[/tex]
Time taken = 80 minutes.