Respuesta :
Mass of AgCl = (mass of filter paper plus AgCl) - (mass of filter paper)
Mass of AgCl = 2.43 g - 1.00 g = 1.43 g AgCl
1.43 g AgCl (1 mole AgCl / 143 g AgCl) = 0.010 moles Ag left
Since there is 1 is to 1 ratio between the ions and the compound, then moles Ag+ = moles AgCl = 0.010 and moles Cl- = moles AgCl = 0.010.
The formula of the unknown chloride is MCl, so:
0.010 moles Cl- (1 mole M+ / 1 mole Cl-) = 0.010 moles M+
0.010 moles Cl- (35.5 g Cl- / 1 mole Cl-) = 0.37 g Cl-
Mass M+ = Mass of MCl - mass of Cl- = 0.42 g - 0.37 g = 0.05 g.
0.05 g M+ / 0.010 moles M+ = 5 g/mole
I think the best answer would be option A. The metal chloride must be lithium chloride since the atomic mass of lithium is close to the calculated mass above.
Mass of AgCl = 2.43 g - 1.00 g = 1.43 g AgCl
1.43 g AgCl (1 mole AgCl / 143 g AgCl) = 0.010 moles Ag left
Since there is 1 is to 1 ratio between the ions and the compound, then moles Ag+ = moles AgCl = 0.010 and moles Cl- = moles AgCl = 0.010.
The formula of the unknown chloride is MCl, so:
0.010 moles Cl- (1 mole M+ / 1 mole Cl-) = 0.010 moles M+
0.010 moles Cl- (35.5 g Cl- / 1 mole Cl-) = 0.37 g Cl-
Mass M+ = Mass of MCl - mass of Cl- = 0.42 g - 0.37 g = 0.05 g.
0.05 g M+ / 0.010 moles M+ = 5 g/mole
I think the best answer would be option A. The metal chloride must be lithium chloride since the atomic mass of lithium is close to the calculated mass above.
Looks like you're missing an answer choice. I have this question on my practice test for AP Chemistry, the correct answer would be KCl.
mass AgCl = 2.23 - 0.80 = 1.43g AgCl
1.43g AgCl / 143g/mol AgCl = 0.01 moles AgCl
- AgCl has a mole ratio of 1:1 so:
moles Ag+ = moles Cl-, therefore Ag+ has 0.01 moles and Cl- has 0.01 moles
- MCl also has a 1:1 ration
moles Cl- = moles M+
- 0.01 moles of M+ and Cl-
0.01 Cl- = x/35.45 = 0.3545g Cl-
mass MCl = 0.74g
0.74g MCl - 0.3545g Cl- = 0.3955g M+
0.3955g M+/x =0.010 mol M+
x= 39.55g M+
K+ has a molar mass of approximately 39.10
Therefore KCl is your answer