Answer:
The gravitational attraction between the two masses is 24.7 N.
Explanation:
We have,
Mass of object 1, [tex]m_1=15\times 10^5\ kg[/tex]
Mass of object 2, [tex]m_2=20\times 10^6\ kg[/tex]
Distance between masses is 9 m
We know that there exists a gravitational force between masses when they are placed at certain distance. The gravitational force between masses is given by :
[tex]F=G\dfrac{m_1m_2}{r^2}\\\\F=6.67\times 10^{-11}\times \dfrac{15\times 10^5\times 20\times 10^6}{(9)^2}\\\\F=24.7\ N[/tex]
So, the gravitational attraction between the two masses is 24.7 N.