Answer:
Prescott discontinue selling this product
Explanation:
Production cost per tablet = $2,000,00 / 5,000,000 = $0.40
Marginal costs per tablet = $0.10
Total avoidable cost per tablet = $0.40 + $0.10 = $0.50
Since the total avoidable cost per tablet of $0.50 is higher than the selling price of $0.40 per tablet, Prescott discontinue selling t.his product
Note that $500,000 to obtain FDA approval and $100,000 to certify one of production lines for its production are sunk costs which are not avoidable. They are therefore not considered in the decision making.