1014957
contestada

a bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?


PLEASE ANSWER QUICKLY WITH AN EXPLANATION PLEASE!!! I WILL ALSO VOTE U BRAINLIEST AND GIVE U FIVE STARS AND A THANKS!!!!
THANK YOU IN ADVANCE!!!!

Respuesta :

a dozen is 12, divide by 3 since that’s where the deals at, 12/3 = 4 . multiple 4 times 2.90 and the price is $11.60

Answer: $11.60 per dozen

Step-by-step explanation:

2.90=3 muffins

Multiply both sides by 4

3x4=12 ( a dozen)

2.90x4= 11.60

Hope this helps :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico