Aiden is grocery shopping and wants to know which packages are cheapest. He is
looking at four different bottles of liquid laundry detergent: Bottle A is 175 fluid
ounces for $19.25; Bottle B is 138 fluid ounces for $8.97; Bottle C is 100 fluid ounces
for $8.00; and Bottle D is 72 ounces for $7.56. Assuming the detergent is of equal
quality, which bottle is the best deal?

Respuesta :

Answer:Bottle B

Step-by-step explanation:

Given

Bottle A has 175 fluid ounce and cost [tex]\$19.25[/tex]

So it cost [tex]\frac{175}{19.25}=9.09\ \text{ounce per}\ \$[/tex]

Bottle B has 138 fluid ounce and cost [tex]\$8.97[/tex]

So it cost [tex]\frac{138}{8.97}=15.38\ \text{ounce per}\ \$[/tex]

Bottle C has 100 fluid ounce and cost [tex]\$8.0[/tex]

So it cost [tex]\frac{100}{8}=12.5\ \text{ounce per}\ \$[/tex]

Bottle D has 72 fluid ounce and cost [tex]\$7.56[/tex]

So it cost [tex]\frac{72}{7.56}=9.52\ \text{ounce per}\ \$[/tex]

So, Bottle B delivers more ounces at same price

ACCESS MORE