Respuesta :
Answer:
The proportion of defective chips produced by the machine is more than 4% so the machine needs an adjustment.
Step-by-step explanation:
In this case we need to test whether the proportion of defective chips produced by the machine is more than 4%.
The hypothesis can be defined as follows:
H₀: The proportion of defective chips produced by the machine is not more than 4%, i.e. p ≤ 0.04.
Hₐ: The proportion of defective chips produced by the machine is more than 4%, i.e. p > 0.04.
The information provided is:
X = 12
n = 200
α = 0.025
The sample proportion of defective chips is:
[tex]\hat p=\frac{X}{n}\\\\=\frac{12}{200}\\\\=0.06[/tex]
Compute the test statistic as follows:
[tex]z=\frac{\hat p-p}{\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}}\\\\=\frac{0.06-0.04}{\sqrt{\frac{0.04(1-0.04)}{200}}}\\\\=1.44[/tex]
The test statistic value is 1.44.
Decision rule:
We reject a hypothesis if the p-value of a statistic is lower than the level of significance α.
Compute the p-value of the test:
[tex]p-value=P(Z>1.44)\\=1-P(Z<1.44)\\=1-0.92507\\=0.07493\\\approx 0.075[/tex]
The p-value of the test is 0.075.
p-value = 0.075 > α = 0.025
The null hypothesis was failed to be rejected at 2.5% level of significance.
Thus, it can be concluded that the proportion of defective chips produced by the machine is more than 4% so the machine needs an adjustment.