Respuesta :
Answer:
$7.20
Step-by-step explanation:
The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!
Unit price is the price when something is $1, so what you need to do is 9/1.25. The answer is $7.20, so that is the unit rate. I hope this helps.