Respuesta :

Answer:

Each pound of turkey in the package cost 7.20 dollars.

Step-by-step explanation:

If you wanted a explanation then comment

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!

ACCESS MORE