Respuesta :
Answer:
1. b. $42 per unit
2. a. $32 per unit
3. d. $69,200
4. b $72,600
Explanation:
1 and 2 The computation of unit productive cost using absorption costing and unit product cost using variable costing is shown below:-
Absorption Variable
Direct material $15 $15
Direct labor $5 $5
Variable manufacturing
overhead $12 $12
Fixed manufacturing
overhead $10
($20,000 ÷ 2000)
Product cost $42 $32
Therefore for computing the product cost of absorption and variable cost we simply added direct material, direct labor, variable manufacturing overhead and fixed overhead rate
3. The computation of the unit product cost using variable costing is shown below:-
Sales $180,000
Cost of goods manufactured ($756,00)
(1800 × $42)
Difference $104,400
Variable and selling
administrative ($25,200)
(1800 × $14)
Gross profit $79,200
Fixed selling and administrative
expenses ($10,000)
Net operating income $69,200
So, for computing the net operating income we simply deduct the Fixed selling and administrative expenses from gross profit.
4. The computation of operating income using variable costing is shown below:-
Sales $190,000
(1,900 × $100)
Variable cost of goods
manufactured $60,800
(1,900 × $32)
Gross contribution margin $129,200
Variable and selling administrative ($26,600)
(1900 × $14)
Net contribution margin $102,600
Fixed cost ($30,000)
Operating income $72,600
Therefore for computing the operating income using variable costing we simply deduct the fixed cost from net contribution margin.