Respuesta :
Answer:
$462,270.00
Explanation:
The first task is to determine the depletion rate per unit of ore extracted from the mine.
depletion rate=total cost the mine/total units of ore extract
total cost of mine=acquisition cost-land value+development costs+removal cost
total cost of mine=$1,965,400-$115,000+$195,500+$46,000=$2,091,900.00
total units of ore extract is 11,010,000 units
depletion rate= 2,091,900.00/11,010,000=$0.19 per unit of ore
depletion amount in 2020=depletion rate*ore extracted in 2020=2,433,000*$0.19 =$462,270.00
Answer:
$408,903
Explanation:
Depletion is an estimated cost of a natural resource that is extracted. This resource is expensed as the extraction is made.
As per given data
Total Payment = $1,965,400
Land Value = $115,000
Value of Rights = $1,965,400 - $115,000 = $1,850,400
Estimated resources = 11,010,000 units
Resources extracted in the period = 2,433,000 units
Depletion expense is based on ratio of the amount of extraction in period to the total expected resource.
Depletion Expense = $1,850,400 x 2,433,000 / 11,010,000 units = $408,903