Ashley2107
Ashley2107 Ashley2107
  • 18-05-2020
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40.
Part A
Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of
1 notebook?
Part B
What is the price, in dollars, of 1 notebook?
Enter your answer in the box.
A. p/4 = 6.40
B. p/6.40 = 4
C. 4p = 6.40
D. 6.40p = 4

Respuesta :

ryleigh95
ryleigh95 ryleigh95
  • 18-05-2020

your answer is A. p/4=6.40

Answer Link

Otras preguntas

How do I write -2.5 into a fraction?
How do I write -2.5 into a fraction?
Wich is the relationship between Communication and Culture? 3 arguments. 2-3 paragraphs
What is rock that forms when melted, or molten, rock from Earth's mantle cools and hardens is called what? pleas answer as soon as possible
Working on Identifying Simple Subject and Complete Subject worksheet.The young boy rode the bus to school.My teacher Mrs. Hill likes museums.The two playful chi
2.0 cm + 2.6 cm + 4.2 mm = Please show work
What is the total measure of an average man's brain and heart in kilograms?
Why is 6/8 greater than 5/8 but less than 7/8?
What is the total measure of an average man's brain and heart in kilograms?
What is G equivalent to in 21.8-G=9.5???