Amy has $26 to spend on school supplies. After buying a notebook for $3.50 and 8 pens of equal cost, she had $16.18 left. Write an equation representing the money Amy spent.

Respuesta :

Answer:

$26 - ($3.50 x Notebooks Purchased)  - (8 x Cost of Pencils) = $16.18

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE