The cost for a pack of 9 padlock is $25.20 find the unit price in dollars per padlock if necessary round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

2.80

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of padlocks

25.20/9

2.80

Each padlock costs 2.80

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

25.20 is the total price, and there are 9 padlocks, so to get the price of each padlock, divide 25.20 by 9

25.20/9=2.8

write your answer in dollars: $2.80

ACCESS MORE