Respuesta :
Answer:
12
Step-by-step explanation:
$48 divided by 4 movie tickets is $12 per ticket
Answer:
$12
Step-by-step explanation:
We want to find the unit rate for a movie ticket. To do this we have to divide the price by the number of tickets.
price/number of tickets
The price is $48 for 4 movie tickets
$48/4 tickets
48/4
Divide
12
The cost of each movie ticket is $12