Respuesta :

Answer:

12

Step-by-step explanation:

$48 divided by 4 movie tickets is $12 per ticket

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

We want to find the unit rate for a movie ticket. To do this we have to divide the price by the number of tickets.

price/number of tickets

The price is $48 for 4 movie tickets

$48/4 tickets

48/4

Divide

12

The cost of each movie ticket is $12