A 4-pound bag of apples costs $5.00. Based on that rate, which equation shows how y, the cost in dollars, is realted to x, the weight in pounds?


y = x - 1

y = 1.25x

y = 0.8x

y = x + 1

Respuesta :

Hey there!

The answer would be B. y = 1.25x

If each pound is $1.25 and you get 4 pounds then that would equal to $5.00 or y.


Hope this helps !

y = 1.25 x equation shows the  correct relation of x

What is linear graph?

Linear graph is represented in the form of a straight line. To show a relationship between two or more quantities we use a graphical form of representation.

According to the question,

Cost of apples, y, varies directly with pounds

of apples purchased, x.

y = k. x

k is constant of proportion

Four pounds of apples cost $5

5 = 4. k

k = 5/4 = 1.25

As it should be, k is a constant equal to 1.25

y = 1.25 x  for 4 pounds of apples

Hence, y = 1.25 x equation shows the  correct relation of x

To learn more about linear equation from here

https://brainly.in/question/2869899

#SPJ2