Respuesta :
Hey there!
The answer would be B. y = 1.25x
If each pound is $1.25 and you get 4 pounds then that would equal to $5.00 or y.
Hope this helps !
The answer would be B. y = 1.25x
If each pound is $1.25 and you get 4 pounds then that would equal to $5.00 or y.
Hope this helps !
y = 1.25 x equation shows the correct relation of x
What is linear graph?
Linear graph is represented in the form of a straight line. To show a relationship between two or more quantities we use a graphical form of representation.
According to the question,
Cost of apples, y, varies directly with pounds
of apples purchased, x.
y = k. x
k is constant of proportion
Four pounds of apples cost $5
5 = 4. k
k = 5/4 = 1.25
As it should be, k is a constant equal to 1.25
y = 1.25 x for 4 pounds of apples
Hence, y = 1.25 x equation shows the correct relation of x
To learn more about linear equation from here
https://brainly.in/question/2869899
#SPJ2