steveanh12
steveanh12
21-08-2016
Mathematics
contestada
a 9-kg of mangoes for 12$_____per kg
Respuesta :
WorldlyGlass49
WorldlyGlass49
21-08-2016
If 9kg costs 12$, then a single kg costs around 1.3$
This is done with a simple proportion
9 : 12 = 1 : X
x = 12/9
x = 1.33
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 13+ )
Otras preguntas
what did the literary digest misjudge the 1936 election
What is one way that parties promote their platform?
. Explaining How is the legislative branch organized, andwhat are its functions?
In a multiple choice quiz there are 5 questions and 4 choices for each question (a, b, c, d). Robin has not studied for the quiz at all, and decides to randomly
At the produce market, Melanie bought 3 sacks of potatoes, 2 sacks of tomatoes, and a watermelon. Each sack of potatoes weighed 4 pounds, each sack of tomatoes
Which of the following is true of the system of psychotherapy, which was developed by Sigmund Freud? a. Growing numbers of people are against seeking therapy f
There are 35 students in class. On a certain day 28 students were present. What percent showed up to school
Select the correct answer. Which information is unsafe to reveal on a social networking site? A. nombre B. sexo C. música favorita D. número de teléfono
The domestic program of the Kennedy administration was called the .
What were some pros and cons of communism and the red scare in the USA in the 1920s?