At tire depot a pair of new tires sells for $216. The managers special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. How much do you save per tire if you purchase the managers special? ( how do you do this and what is the answer)

Respuesta :

To find how much you save, you need to find out how much you pay for each tire. Your 2 equations are

2x=216    (x being the price of the tire, which you do not know)

x=108


4x=380

x=95


As you can see, the price of the tire from the manager's special is cheaper, but to find out by how much you subtract.

108-95=13

So you save $13 per tire.


Answer:

$13

Step-by-step explanation:

you have $216 for a pair, find how much for only one tire

216/2=108

then you need to find the unit rate for 4 tires

380/4=95

lastly, subtract to find how much more you save

108-95=13

therefore 13 is your answer

hope this helps