Respuesta :
If they sell for $5/pound and you have 20 pounds, that means you'll gain $100 if you sell all of it. So, in order to not go in debt you need you either spend less money than $100 or $100 exactly.
We can make a system of equations to help solve for how many pounds of each we should get:
8x + 3y = 100
x + y = 20
First we want to solve for x in one of the equations:
x = 20 - y
Then we plug that value into the other equation:
8(20 - y) + 3y = 100
Now we simplify everything
160 - 8y + 3y = 100
160 - 5y = 100
Minus 160 on both sides
-5y = 100 - 160
Divide by negative 5 to solve for y
-5y = -60
y = 12
So now we know that we should get 12 pounds of the $3 chocolates. We need 8 more pounds of the $8 chocolates to have a total of 20 pounds.
20 - 12 = 8
We can make a system of equations to help solve for how many pounds of each we should get:
8x + 3y = 100
x + y = 20
First we want to solve for x in one of the equations:
x = 20 - y
Then we plug that value into the other equation:
8(20 - y) + 3y = 100
Now we simplify everything
160 - 8y + 3y = 100
160 - 5y = 100
Minus 160 on both sides
-5y = 100 - 160
Divide by negative 5 to solve for y
-5y = -60
y = 12
So now we know that we should get 12 pounds of the $3 chocolates. We need 8 more pounds of the $8 chocolates to have a total of 20 pounds.
20 - 12 = 8
Hello,
Let's assume
x the number of pounds of chcolates costing $8/pound
y the number of pounds of chcolates costing $3/pound
If profits =0
x+y=20==>y=20-x
8*x+3*y=5*(x+y) ==>8*x+3*(20-x)=5(x+20-x)
==>8x+60-3x=100
==>5x=40
==>x=8 and y=20-8=12
Remark:
If we use less chocolates costing $8/pound we will make more profits.
Let's assume
x the number of pounds of chcolates costing $8/pound
y the number of pounds of chcolates costing $3/pound
If profits =0
x+y=20==>y=20-x
8*x+3*y=5*(x+y) ==>8*x+3*(20-x)=5(x+20-x)
==>8x+60-3x=100
==>5x=40
==>x=8 and y=20-8=12
Remark:
If we use less chocolates costing $8/pound we will make more profits.