Respuesta :

To solve this problem, you have to divide the price by the number of gallons. So 56.25/15 = 3.75 Therefore Genevieve payed $3.75 per gallon

You can use division to find out how much did Genevieve paid per gallon.

The amount that Genevieve paid per gallon is  $3.75

How to find the amount paid per gallon?

You can use the division to find out how much she paid per gallon.

Since 15 gallon costs $56.25, you can equate those two values and can do division by 15 which will give you cost of 1 gallon fuel.

Using above method, we get

[tex]15 \: \rm gallons = \$56.25\\\\\text{Dividing by 15 on both sides}\\\\\dfrac{15}{15} \: \rm gallons = \dfrac{56.25}{15} \: \rm dollars\\\\1 \: gallon = \$3.75[/tex]

Thus, cost of 1 gallon fuel is $3.75

Thus, the amount that Genevieve paid per gallon is  $3.75

Learn more about division here:

https://brainly.com/question/3484023

ACCESS MORE