tiaW00
contestada

Chris bought 6 pounds of sugar for $4. How many pounds of sugar did he get per dollar?

-if necessary, round your answer to the nearest hundredth

Respuesta :

Answer:

6÷4=1,5

Step-by-step explanation:

per one dollar he bought 1,5 pounds of sugar

The answer is 1.5

4x1= 4
4x0.5= 2
4+2=6