Answer:
[tex]E=3.5(8.98*10^{6}x-2.69*10^{15}t)[/tex]
[tex]B=1.17*10^{-8}(8.98*10^{6}x-2.69*10^{15}t)[/tex]
Explanation:
The electric field equation of a electromagnetic wave is given by:
[tex]E=E_{max}(kx-\omega t)[/tex] (1)
We know that the wave length is λ = 700 nm and the peak electric field magnitude of 3.5 V/m, this value is correspond a E(max).
By definition:
[tex]k=\frac{2\pi}{\lambda}[/tex]
[tex]k=8.98*10^{6} [rad/m][/tex]
And the relation between λ and f is:
[tex]c=\lambda f[/tex]
[tex]f=\frac{c}{\lambda}[/tex]
[tex]f=\frac{3*10^{8}}{700*10^{-9}}[/tex]
[tex]f=4.28*10^{14}[/tex]
The angular frequency equation is:
[tex]\omega=2\pi f[/tex]
[tex]\omega=2\pi*4.28*10^{14}[/tex]
[tex]\omega=2.69*10^{15} [rad/s][/tex]
Therefore, the E equation, suing (1), will be:
[tex]E=3.5(8.98*10^{6}x-2.69*10^{15}t)[/tex] (2)
For the magnetic field we have the next equation:
[tex]B=B_{max}(kx-\omega t)[/tex] (3)
It is the same as E. Here we just need to find B(max).
We can use this equation:
[tex]E_{max}=cB_{max}[/tex]
[tex]B_{max}=\frac{E_{max}}{c}=\frac{3.5}{3*10^{8}}[/tex]
[tex]B_{max}=1.17*10^{-8}T[/tex]
Putting this in (3), finally we will have:
[tex]B=1.17*10^{-8}(8.98*10^{6}x-2.69*10^{15}t)[/tex] (4)
I hope it helps you!