Given Information:
Young adults who received help from parents = 8
Total number of young adults = 40
Confidence level = 95%
Required Information:
Margin of error = ?
95% confidence interval = ?
Answer:
Margin of error = 0.124
95% Confidence Interval = (0.076, 0.324)
Step-by-step explanation:
The proportion of young adults who purchased a home in Kentucky and received help from their parents is given by
[tex]p = 8/40\\p = 0.20\\p = 20 \% \\[/tex]
The margin of error is given by
[tex]MoE = z\cdot \sqrt{\frac{p(1-p)}{n} }[/tex]
Where p is the proportion of young adults who purchased a home in Kentucky and received help from their parents and n is the total number of young adults.
The z-score corresponding to 95% confidence level is 1.96
[tex]MoE = 1.96\cdot \sqrt{\frac{0.20(1-0.20)}{40} }\\MoE = 1.96\cdot 0.063\\MoE = 0.124[/tex]
Whereas the confidence interval is given by
[tex]CI = p \pm MoE\\CI = 0.20 \pm 0.124\\CI = 0.20 - 0.124 \: and \: 0.20 + 0.124\\CI = 0.076 \: and \:0.324\\[/tex]
Therefore, we are 95% Confident that the young adults who purchased a home in Kentucky and received help from their parents is within the Interval of (0.076, 0.324)