Respuesta :
Answer:
-1.45%
Explanation:
The computation of cost of common from retained earnings change is shown below:-
Old Price New Price
[tex]D_{o}[/tex] $0.85 $0.85
[tex]P_{o}[/tex] $22.00 $34.00
g 6.00% 6.00%
[tex]D_{1}= D_{o}\times \ ( 1 + g )[/tex] $0.901 $0.901
[tex]R_{e}[/tex] [tex]=\frac{D_{1} }{P_{o} } + G[/tex] 10.10% 8.65%
Difference = New Price - Old Price
= 8.65% - 10.10%
= -1.45%
Therefore for computing the of cost of common from retained earnings change we simply deduct the old price from new price.
The accumulated net earnings of a firm after dividend payments are known as retained earnings. This profit is frequently distributed to shareholders, but it can also be reinvested in the business to help it develop.
Difference = -1.45%
As per the data given in the question,
Old price New price
D0 $0.85 $0.85
P0 $22.00 $34.00
g 6.00% 6.00%
D1 = D0 × (1+g) $0.901 $0.901
rs = D1 ÷P0 + g 10.10% 8.65%
We can calculate the difference by using following formula:
Difference = rs (old price) - rs1 (New price)
By putting the value, we get
= 8.65% - 10.10%
= -1.45%
To know more about cost of common equity, refer to the link:
https://brainly.com/question/16341423