Answer:
53.57%
Explanation:
Data provided
Desired profit = $8
Selling and administrative expenses = $7
Product cost = $28
The computation of markup percentage on product cost is shown below:-
Markup percentage = (Desired profit + Selling and administrative expenses) ÷ Product cost × 100
= ($8 + $7) ÷ $28 × 100
= $15 ÷ $28 × 100
= $0.5357 × 100
= 53.57%
Therefore for computing the markup percentage we simply applied the above formula.