Answer:
The correct answer is 15,000 units.
Explanation:
Sales Percent = 100 - CMR
= 100 - 40% = 60%
Sales = (Variable Expenses ÷ Sales Percent )
= ($1,80,000 ÷ 60 × 100 )
=$3,00,000
Contribution Margin Ratio(CMR) = Sales - Variable Cost
= $3,00,000 - $1,80,000
=$1,20,000
Fixed cost = Contribution Margin - Profit
= $1,20,000 - 20,000
=$1,00,000
Current Year Contribution Margin = Reduced Selling Price - (Selling Price Per Unit × Sales Percent)
= $23 - ($25 × 60% ) = $8
Number of Units to be Sold = Contribution Margin + Profit ÷ Contribution Margin Per Unit
= $1,00,000 + $20,000 ÷ $8
= $1,20,000 ÷ $8
= 15,000 units
According to the Analysis, 15,000 units must be sold in the current year .