Answer:
a)0.48 m/s
b) 0.583 m/s
Explanation:
As the wagon rolls,
momentum'p'= m x v => 95.8 x 0.530 = 50.774 Kgm/s
(a)Rock is thrown forward,
momentum of rock = 0.325 x 15.1 = 4.9075 Kgm/s
Conservation of momentum says momentum of wagon is given by
50.774 - 4.9075 = 45.8665
Therefore, Speed of wagon = 45.8665 / (95.8-0.325) = 0.48 m/s
(b) Rock is thrown backward,
momentum of wagon = 50.774 + 4.9075 = 55.68 Kgm/s
Therefore, speed of wagon = 55.68 / (95.8-0.325) = 0.583 m/s