Answer:
[tex]98.45\%[/tex]
Step-by-step explanation:
The percentage of adult height attained by girls who are x years old can be modeled by: [tex]f(x)= 62 +35 log (x -4 )[/tex]
Where x represents the girl's age (from 5 to 15); and
f(x) represents the percentage of her adult height.
If a girl's age, x=15
Then, from f(x), the percentage of her adult height:
[tex]f(15)= 62 +35 log (15 -4 )\\=62+35log11\\=98.45\%[/tex]
The percentage of adult height attained by a girl who is 15 years old is approximately 98.45%.