Answer:
The radius of sphere is 2 cm.
Step-by-step explanation:
Given that,
Volume of a sphere is, [tex]V=\dfrac{32}{3}\pi cm^3[/tex]
We need to find the radius of sphere. The formula of volume of sphere is given by :
[tex]V=\dfrac{4}{3}\pi r^3[/tex]
r is radius of sphere
Substitute the value of V in above formula. So,
[tex]\dfrac{32}{3}\pi =\dfrac{4}{3}\pi r^3\\\\32=4r^3\\\\r^3=8\\\\r=2\ cm[/tex]
So, the radius of sphere is 2 cm.