You wish to lift a 12,000 lb stone by a vertical distance of 15 ft. Unfortunately, you can only generate a maximum pushing force of 2,000 lb.

a. What is the amount of work you must input in order to move the stone?

b. What is the actual mechanical advantage (AMA) required by a machine to complete the work above?

c. You build a ramp to create the ideal mechanical advantage. What is the length of the ramp in feet?

Respuesta :

Answer:

The answer is "180,000, 6, and  90"

Explanation:

The answer to this question can be described as follows:

[tex]\ force = 12,000 \ lb \\\\\ distance = 15 \ ft \\\\ \ Formula : \\\\ \ total \ work = force \times distance \\\\ \ IMA = \frac{load}{effort} \\\\\ OR \\\\ \ IMA = \frac{\ distance \ move \ by \ load }{\ distance \ moved \ by \ efforts}[/tex]

[tex]a ) \\\\\ total \ work = 12,000 \times 15 \\\\\ total \ work = 180,000 ft \cdot lbf[/tex]

[tex]b) \\\\IMA = \frac{12000}{2000} = 6 \\\\ c) \\\\IMA = \frac{Y}{15} \\\\6= \frac{Y}{15}\\\\Y= 90\\\\X = \sqrt{8100-225}\\\\X = \sqrt{90^2-15^2} \\\\X= \sqrt{7875} \\\\X =88.74 ft\\\\[/tex]

by comparing the length of the ramp is 90 ft.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico