Answer:
$28,875
Step-by-step explanation:
The given table is:
[tex]\left|\begin{array}{c|cccccc}$Number of Lease Offices&0&1&2&3&4&5\\$Probability&5/32&3/16&3/32&1/4&9/32&1/32\end{array}\right|[/tex]
The expected probability is derived using the formula: [tex]\sum_{i=0}^{5}x_iP(x_i)[/tex]
Therefore, for the given distribution,
Expected Probability
[tex]=(0*\frac{5}{32})+ (1*\frac{3}{16})+ (2*\frac{3}{32})+ (3*\frac{1}{4})+ (4*\frac{9}{32})+ (5*\frac{1}{32})\\=2.40625[/tex]
If each yearly lease is $12,000
The Expected Yearly Lease for the Whole Building=2.40625 X 12000
=$28,875