Respuesta :
Answer:
6 = white marbles
4 = black marbles
10 = total marbles
6/10 - Pulling white marbles
4/10 - Pulling black marbles
10 - 4 = 6
2/6 - Pulling two white marbles
2/6 = 1/3 = 0.33 or 33%
I hope this helped!
The probability of drawing a white marble on the first draw after following the second draw of white marble should be 0.33.
Given that
- There are 6 white marbles.
- There are 4 black marbles.
- The total marbles are 10.
Now based on the above information
Put white marbles be [tex]\frac{6}{10}[/tex]
And, black marbles be [tex]\frac{4}{10}[/tex]
So,
= 10 - 4
= 6
Now pull two white marbles i.e.
[tex]= \frac{2}{6} \\\\= \frac{1}{3}\\\\= 33\%\ or\ 0.33[/tex]
Therefore we can conclude that The probability of drawing a white marble on the first draw after following the second draw of white marble should be 0.33.
Learn more about the probability here: brainly.com/question/11234923