Answer:
It will hold 200 Litres of water
Step-by-step explanation:
To find the number of litres of water the fish tank can hold, we will follow the steps below;
Write down the formula for calculating its volume
V = l×w×h
where v = volume of the tank
w=width of the tank
l = length of the tank
From the question given;
w= 50 cm = 0.5 m
height h = 20 cm = 0.2 m
l = 2 m
V= l×w×h
= 2×0.5×0.2
=0.2 m³
we can now change it to liters
V = 0.2 m³ × 1000 = 200 L
It will hold 200 Litres of water