The electric cooperative needs to know the mean household usage of electricity by its non-commercial customers in kWh per day. Assume that the population standard deviation is 2.3 kWh. The mean electricity usage per family was found to be 15.7 kWh per day for a sample of 1731 families. Construct the 99% confidence interval for the mean usage of electricity. Round your answers to one decimal place.

Respuesta :

Answer:

[tex]15.7-2.58\frac{2.3}{\sqrt{1731}}=15.6[/tex]    

[tex]15.7+2.58\frac{2.3}{\sqrt{1731}}=15.8[/tex]    

We are 99% confident that the true mean of electricity comsumption is between (15.6 and 15.8) kWh

Step-by-step explanation:

Information provided

[tex]\bar X= 15.7[/tex] represent the sample mean for the usage of electricity

[tex]\mu[/tex] population mean (variable of interest)

[tex]\sigma= 2.3[/tex] represent the population standard deviation

n=1731 represent the sample size  

Confidence interval

The confidence interval for the mean is given by the following formula if we know the population deviation:

[tex]\bar X \pm z_{\alpha/2}\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]   (1)

The Confidence level provided is  0.99 or 95%, the value of significance is [tex]\alpha=0.01[/tex] and [tex]\alpha/2 =0.005[/tex], and we can use excel, a calculator or a table to find the critical value. The excel command would be: "=-NORM.INV(0.005,0,1)".And we see that [tex]z_{\alpha/2}=2.58[/tex]

And replacing we got:

[tex]15.7-2.58\frac{2.3}{\sqrt{1731}}=15.6[/tex]    

[tex]15.7+2.58\frac{2.3}{\sqrt{1731}}=15.8[/tex]    

We are 99% confident that the true mean of electricity comsumption is between (15.6 and 15.8) kWh

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico