Answer:
The half-life is [tex]t_h = 3.856*10^{3} minute[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The sample is 90 Y
The first activity is [tex]A_1 = 2.2 *10^5[/tex] per minute
The second activity is [tex]A_2 = 5.8 *10^3[/tex] per minute
The duration from 1:00 p.m. on December 3, 2006 to 2:15 p.m. on December 17, 2006 is
[tex]t = 14 \ days \ 1 hr \ 15 min[/tex]
Converting to minutes we have
[tex]t = (14 * 24 * 60) + (1* 60) + 15[/tex]
[tex]t = 20235 \ minutes[/tex]
The first order rate constant for this disintegrations can be mathematically represented as
[tex]ln \frac{A_2}{A_1} = - \lambda t[/tex]
Where [tex]\lambda[/tex] is the rate constant
Substituting values
[tex]ln [\frac{5.8 * 10^{3}}{2.2 *10^{5}} ] = - \lambda * 20235[/tex]
[tex]-3.6358 = - \lambda * 20235[/tex]
So
[tex]\lambda = \frac{3.6358}{20235}[/tex]
[tex]\lambda = 1.7968 *10^{-4} minute^{-1}[/tex]
The half life is mathematically represented as
[tex]t_{h} = \frac{0.693}{\lambda }[/tex]
So [tex]t_h = \frac{0.693}{1.7968 *10^{-4}}[/tex]
[tex]t_h = 3.856*10^{3} minute[/tex]