Respuesta :

Answer:

Z score is 2.0

In normal distribution Percentile is

97. 72% Left tailed

2.28% Right tailed

Explanation:

Z score is = (score - mean) / SD

Z = (200-150)/25=50/25=2

The value of Tom's z-score and percentile are;

Z-score = 2

Percentile = 97.725th percentile.

  • We are given;

score; x' = 200

Mean score; μ = 150

Standard deviation; σ = 25

  • Formula for z-score here is;

z = (x' - μ)/σ

z = (200 - 150)/25

z = 2

  • From p-value from z-score calculator, the percentile of a z-score of 2 is 0.97725 or 97.725th percentile.

Read more about z-score at; https://brainly.com/question/25638875

ACCESS MORE
EDU ACCESS