Answer:
Case A Case B Case C
Sales revenue $71,000 $61,000 $102,000
Cost of goods sold 38,000 29,000 68,200
Depreciation expense 10,600 2,600 26,600
Salaries and wages expense 5,600 13,600 8,600
Net income 16,800 15,800 (1,400)
Accounts receivable increase (1,000) 4,600 3,600
Inventory increase 2,600 0 (3,600)
Accounts payable increase 0 3,100 (1,000)
Wages payable increase 1,800 (2,600) 1,000
Cash flow Case A = $16,800 (net income) + $10,600 (depreciation) + $1,000 (accounts receivable decrease) - $2,600 (inventory increase) + $1,800 (wages payable increase) = $27,600
Cash flow Case B = $15,800 (net income) + $2,600 (depreciation) - $4,600 (accounts receivable increase) + $3,100 (accounts payable increase) - $1,800 (wages payable decrease) = $15,100
Cash flow Case C = -$1,400 (net income) + $26,600 (depreciation) - $3,600 (accounts receivable increase) + $3,600 (inventory decrease) + $1,000 (accounts payable increase) + $1,000 (wages payable increase) = $27,200