Respuesta :

Answer:

V= 393.4ml

Explanation:

V1= 450ml, T1= 273+45= 328, T2= 273+5= 278

Apply V1/T1= V2/T2

450/318 = V2/278

Simplify

V2= 393.4ml

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico