Answer: The molecular weight of this compound is 288.4 g/mol
Explanation:
As the relative lowering of vapor pressure is directly proportional to the amount of dissolved solute.
The formula for relative lowering of vapor pressure will be,
[tex]\frac{p^o-p_s}{p^o}=i\times x_2[/tex]
where,
[tex]\frac{p^o-p_s}{p^o}[/tex]= relative lowering in vapor pressure
i = Van'T Hoff factor = 1 (for non electrolytes)
[tex]x_2[/tex] = mole fraction of solute =[tex]\frac{\text {moles of solute}}{\text {total moles}}[/tex]
Given : 7.745 g of compound is present in 159.9 g of diethyl ether
moles of solute = [tex]\frac{\text{Given mass}}{\text {Molar mass}}=\frac{7.745g}{Mg/mol}[/tex]
moles of solvent (diethyl ether) = [tex]\frac{\text{Given mass}}{\text {Molar mass}}=\frac{159.9g}{74.12g/mol}=2.157moles[/tex]
Total moles = moles of solute + moles of solvent = [tex]\frac{7.745g}{Mg/mol}+2.157[/tex]
[tex]x_2[/tex] = mole fraction of solute =[tex]\frac{\frac{7.745g}{Mg/mol}}{\frac{7.745g}{Mg/mol}+2.157}[/tex]
[tex]\frac{463.57-457.87}{463.57}=1\times \frac{\frac{7.745g}{Mg/mol}}{\frac{7.745g}{Mg/mol}+2.157}[/tex]
[tex]M=288.4g/mol[/tex]
Thus the molecular weight of this compound is 288.4 g/mol