Scenario 14-4The information below applies to a competitive firm that sells its output for $40 per unit.• When the firm produces and sells 150 units of output, its average total cost is $24.50.• When the firm produces and sells 151 units of output, its average total cost is $24.55.Refer to Scenario 14-4. When the firm produces 150 units of output, its total cost is:______
a. $3,450.00.
b. $3,525.75.
c. $3,675.00.
d. $3,850.25.

Respuesta :

fichoh

Answer: $3675

Explanation:

A competitive firm may be referred to as a firm which have no influence on the sales prices of their product usually due to the vast amount of sellers or firms producing and selling homogeneous product.

$40 per unit

When firm produces 150 units ;

Average total cost = $24.50

When firm produces 151 units ;

Average total cost = $24.55

Total cost when 150 units of product is produced :

The average total cost represents the cost incurred in the production of one unit of a company's product. Usually obtained by dividing the total cost bybthe number of units produced. Also called the cost per unit.

Total cost price = unit produced × average total cost

Total cost price = 150 × $24.50

Total cost price = $3675.00

ACCESS MORE
EDU ACCESS