Respuesta :
Answer:
0.29 molL-1 or 0.29 M
Explanation:
Now we have to use the formula
n=CV
Where
n= number of moles = 0.87 moles
C= concentration of the solution (the unknown)
V= volume of the solution = 3.00L
Now having specified all parameters except the unknown (molarity if the sodium chloride solution) we can now proceed to find it.
C= n/V
C= 0.87mol/3.00L
C= 0.29 molL-1
Answer:
0.29 mol/L
Explanation:
When sodium chloride (NaCl) is dissolved in water, it will dissociates to produce sodium ion (Na+) and chloride ion (Cl-) in solution as shown below:
NaCl —> Na+ + Cl-
Next, let us calculate the molarity of NaCl. This is illustrated below:
Mole of NaCl = 0.87 mole
Volume of solution = 3 L
Molarity =?
Molarity = mole of solute /Volume
Molarity = 0.87mole /3L
Molarity = 0.29 mol/L
Therefore, the molarity of NaCl is 0.29 mol/L